Manufacturer of a wide range of products which include pasta making machine, dealer appointing for pasta macaroni machine sale, butterfly pasta making machine, fried macaroni/pasta/spaghetti production line, italian technology pasta extruder machine and pasta extruder machine.
₹ 1200000 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 200 kg/hr |
| Capacity | 50kg/100kg/150kg/200kg/500kg/800kg/1000kg/2000kg |
| Production Capacity | 200 kg/hr |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Machine Type | Single Screw |
| Automation Grade | Automatic |
| Finish | Polished |
| Installed Power | 20 kW |
| Die Material | SS 304 |
| Body Material | Stainless Steel |
| Material Of Construction | SS 304 |
| Dough Mixing | Inbuilt Mixer |
| Pasta Shape | Macaroni, Spaghetti, Vermicelli, Penne, Shell, Fusilli, Elbow |
| Phase Type | Three Phase |
| Machine Power | 40-80 kw |
| Dryer Type | Batch Dryer |
| Motor Power | 15 HP |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | PLC Control |
| Usage Area | Pasta Plant |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1200000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Single Screw, Short Cut Pasta, Macaroni, Vermicelli |
| Production Capacity | 200 kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Installed Power | 20 kW |
| Die Material | SS 304 |
| Material Of Construction | SS 304 |
| Pasta Shape | Shell, Penne, Vermicelli, Fusilli, Elbow |
| Dryer Type | Batch Dryer |
| Phase | Three Phase |
| Country Of Origin | Made In India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 425000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Short Cut Pasta |
| Production Capacity | 300 kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Die Material | SS 304 |
| Phase | Three Phase |
| Country Of Origin | Made In India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 10500000 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 500 kg/hr |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Machine Type | Single Screw |
| Finish | Polished |
| Pasta Shape | Vermicelli, Macaroni, Fusilli, Elbow, Penne, Shell, Spaghetti |
| Body Material | Stainless Steel 304 |
| Dough Mixing | Inbuilt Mixer |
| Phase Type | Three Phase |
| Voltage | 440v |
| Control Type | PLC Control |
| Usage Area | Pasta Plant |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2200000 / Piece Get Latest Price
| Capacity Per Hour | 300 kg/hr |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Machine Type | Single Screw |
| Pasta Shape | Vermicelli, Penne, Shell, Butterfly pasta, Macaroni, Elbow, Spaghetti, Fusilli |
| Body Material | Stainless Steel 304 |
| Dough Mixing | Inbuilt Mixer |
| Phase Type | Three Phase |
| Motor Power | 15 HP |
| Control Type | PLC Control |
| Usage Area | Pasta Plant |
Minimum order quantity: 1 Piece
| Capacity Per Hour | 300 kg/hr |
| Capacity | 50kg/100kg/150kg/200kg/500kg/800kg/1000kg/2000kg |
| Production Capacity | 200 kg/hr |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Machine Type | Single Screw |
| Automation Grade | Automatic |
| Finish | Polished |
| Installed Power | 20 kW |
| Die Material | SS 304 |
| Body Material | Stainless Steel |
| Material Of Construction | SS 304 |
| Dough Mixing | Inbuilt Mixer |
| Pasta Shape | Vermicelli, Shell, Spaghetti, Macaroni, Fusilli, Penne, Elbow |
| Phase Type | Three Phase |
| Machine Power | 40-80 kw |
| Dryer Type | Batch Dryer |
| Motor Power | 15 HP |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | PLC Control |
| Usage Area | Pasta Plant |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
We “Botics Industries Private Limited” are the Manufacturer of an extensive array of Macaroni Pasta Making Machine
₹ 1200000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50kg/100kg/150kg/200kg/500kg/800kg/1000kg |
| Material | Stainless Steel Food Grade 304 |
| Weight | 1200kg |
| Machine Power | 40-80 kw |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1200000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50kg/100kg/150kg/200kg/500kg/800kg/1000kg |
| Finish | Polished |
| Weight | 1200kg |
| Machine Power | 40-80 kw |
| Country of Origin | Made in India |
HEMRAJ JAI SHARMA (Marketing Head)
Botics Industries Private Limited
F-65, Sector-11
Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India