Manufacturer of a wide range of products which include fully automatic kurkure production line, fortified rice extruder 75 model motor 90kw, snack pellet frying line, automatic twin screw corn curls puff production line, extrusion rice straw production line and automatic twin screw corn puff production line.
₹ 4000000 / Piece Get Latest Price
| Type Of Namkeen | Kurkure |
| Power | 50-75 |
| Usage/Application | Industrial |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 3800000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Snacks Type | Fortified Rice Making Machine |
| Power | 75-100 |
| Usage/Application | Industrial |
| Power Consumption | 136kw |
| Production Capacity | 500-600kg hours |
| Voltage | 415vac |
₹ 850000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 2000 kg/hr |
| Power Consumption | 10 HP |
| Equipment Type | Puff Snacks Foodtruder |
| Brand | BOTICS |
| Machine Type | Automatic |
| Automation Grade | Automatic |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 4800000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | More than 1000 kg/hr |
| Material | SS |
| Automation Grade | Automatic |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 9500000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Twin Screw Extruder |
| Production Capacity | 300 kg/hr |
| Machine Power (kW) | 100 kW |
| Frequency | 50Hz |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Voltage | 440 V |
| Body Material | ms/ss |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 4500000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1000 kg/hr |
| Phase | THREE PHASE |
| Installation Services | Yes |
| Brand | BOTICS |
| Material | SS |
| Automation Grade | Automatic |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 950000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | More than 1000 kg/hr |
| Material | SS |
| Automation Grade | Automatic |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 850000 / Piece Get Latest Price
| Fuel | Any |
| Color | Any |
| Phase | 3 phase |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1500000 / Piece Get Latest Price
| Snacks Type | Soya Nuggets |
| Capacity | 300-400kg/hr |
| Power | 100kw |
| Usage/Application | Industrial |
| Power Consumption | 100kw |
| Production Capacity | 300-400 kg per hours |
| Voltage | 415vac |
| Minimum order quantity | 1Set |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1550000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | up to 100 kg/hr |
| Material | M.S. |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 42 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 1 Kg |
₹ 1500000 / Piece Get Latest Price
| Type Of Namkeen | Soya Bean |
| Power | 75-100 |
| Usage/Application | Industrial |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1500000 / Piece Get Latest Price
| Snacks Type | Namkeen |
| Type Of Namkeen | Soya Bean |
| Power | 75-100 |
| Usage/Application | Industrial |
| Automation Grade | Automatic |
₹ 220000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Color | Steel |
| Grade | Food |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 5500000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Automatic |
| Brand | Botics |
| Driven Type | Electric |
| Material | Stainless Steel |
| Delivery | As per order req. |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
HEMRAJ JAI SHARMA (Marketing Head)
Botics Industries Private Limited
F-65, Sector-11
Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India