We are a leading Manufacturer of flakes crumb production line, bread crumbs/flakes crumb production line, corn flakes/breakfast cereal production line, double screw extruder, bl series of high quality double screw extruder and dog chews/center filled pet snacks food production line from Noida, India.
₹ 9500000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 200 kg/hr |
| Phase | 3PHASE |
| Brand | BOTICS |
| Body Material | MS/SS |
| Voltage | 440V |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 7500000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 200 kg/hr |
| Brand | BOTICS |
| Body Material | MS/SS |
| Power | 125KW |
| Phase | 3PHASE |
| Voltage | 440V |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 13500000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 300 kg/hr |
| Brand | BOTICS |
| Automation Grade | YES |
| Body Material | MS/SS |
| Phase | 3P |
| Voltage | 415V |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1800000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 100 kg/hr |
| Brand | BOTICS |
| Machine Type | Twin Screw Extruder |
| Machine Power (kW) | 60 kW |
| Frequency | 50Hz |
| Screw Number | 70 |
| Voltage | 440V |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1800000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 100 kg/hr |
| Brand | BOTICS |
| Machine Type | Twin Screw Extruder |
| Machine Power (kW) | 60 kW |
| Frequency | 50Hz |
| Voltage | 440V |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 7500000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Extruder |
| Type of Machine | Poultry Feed Making Machine |
| Capacity | 300 kg/hr |
| Motor Power | 50 HP |
| Automation Grade | Automatic |
| Suitable For | Bird Food, Fish Food, Cat Food, Dog Food, Pet Snacks |
| Output Type | Kibble, Biscuit, Pellet, Treat Stick |
| Voltage | 440v |
| Material | Stainless Steel |
| Operating Voltage | 415 V |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 10500000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 400kg/h |
| Installed Power | 260kw |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 6500000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Snacks Type | Namkeen |
| Type Of Namkeen | Crispy Chips/Bugles/Doritos/Tortilla Production Line |
| Usage/Application | Industrial |
₹ 9000000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 200 kg/hr |
| Capacity | 150 kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 440v |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
HEMRAJ JAI SHARMA (Marketing Head)
Botics Industries Private Limited
F-65, Sector-11
Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India